top of page
  • Writer's pictureAndrea

Vlakem na Montserrat, jednodenní výlet z Barcelony - poutní klášter ukrytý na vrcholu Zubaté hory

🕦 Termín: 3. 6. 2022
☀️ Počasí: slunečno 26 °C

Když jsem v turistických průvodcích poprvé narazila na fotografie benediktinského kláštera Montserrat, okamžitě jsem věděla, že je to jedno z těch míst, které musím jednou navštívit 😊. Magický klášter ukrytý pod vrcholky zubaté vápencové hory Montserrat, opředen spoustou legend a symbolů přímo vybízí k návštěvě, a navíc se nachází jen zhruba hodinu cesty z Barcelony. Jeho poloha tak předurčuje skvělou možnost, vypravit se sem na jednodenní výlet a poznat kouzlo tohoto místa na vlastní kůži 😊.


Benediktinský klášter Montserrat je jedním z hlavních poutních míst v Katalánsku, a to především pro svou historii a magickou pověst, která se váže k samotnému vzniku této památky. Legenda spojená s Montserratem se datuje do 11. století, kdy zde byla nalezena soška Panny Marie (černé madony). Když pastýři, chtěli sošku odnést zpět do údolí, soška údajně natolik ztěžkla, že nebylo možné s ní pohnout. Biskup tento zázrak vyhodnotil jako znamení, že socha chce zůstat v horách, a tak okolo ní byl postaven klášter.🚆 Jak cestovat vlakem na Montserrat a kolik to stojí?


Montserrat se nachází zhruba 40 km severozápadně od Barcelony a dá se k němu cestovat několika způsoby. My jsme zvolily cestu vlakem a následně zubačkou na vrchol hory. Tato varianta nabízí úžasné výhledy, a to ať už z úpatí hory, kdy nevěřícně vzhlížíte k vápencovému masivu a s obtížemi na jeho vrcholech hledáte skrytý klášter, ke kterému za dalších pár minut vystoupáte moderní horskou zubačkou, která nabízí neskutečné pohledy dolů do údolí, které jsem si osobně na celém výletu užila ze všeho nejvíc. Pár lidí mi navíc potvrdilo, že při cestě autem, či autobusem, se o tyto výhledy bohužel ošidíte, a to je podle mě velká škoda 😊.


Při cestě vlakem si můžete zvolit několik variant zdolání vrcholu, níže se pokusím popsat, kolik, která stojí a jakou jsme zvolily my?


Do Montserratu vyráží zhruba každou hodinu vlak katalánských železnic FGC - linka R5, z nádraží Pl. Espanya (zároveň stanice metra) ve směru Manresa, vše je dobře značeno a už v metru najdete ukazatele → „směr Montserrat“. Pro cestu na samotný vrchol se pak nabízí několik variant:


1) Cesta vlakem + zubačkou – tuto variantu jsme zvolily my, a musím říct, že byla super pohodlná 😊. Zpáteční jízdenka stála pro jednoho 24,5 € a kombinovala:


2) Cesta vlakem + lanovkou – varianta vhodná pro milovníky výšek, protože vrchol zdoláte v jízdou v panoramatické žluté lanovce klenoucí se přes údolí:

3) Cesta vlakem + pěšky – ze stanice Monistrol de Montserrat se samozřejmě můžete k vrcholu vydat i pěšky po značené turistické cestě, ušetříte tak za cestu, a čeká Vás výšlap dlouhý přibližně 8 km (údajně okolo 3 hodin)


Kdo by chtěl mít všechny možnosti pěkně pohromadě, může si koupit kombinovanou vstupenku TRANS MONTSERRAT, která zahrnuje celou cestu z Barcelony až na Monserrat Monestir, kdy můžete využít jak cestu zubačkou, tak lanovkou, tak nabízí i vstupy do kláštera, audiovizuální prohlídku a další vstupy: cena je 43,8 €/ os a lze ji zakoupit online zde.

(Kombinovaná jízdenka je dražší, než když si koupíte jednorázové jízdenky, ale nabízí víc možností, její koupi je třeba si dobře propočítat)


⛰️ Co na Montserratu navštívit?


Příroda, výhledy a vyhlídky


Tuto část jsem si na Montserratu užila ze všeho nejvíc. Pohledy na Montserrat jsou úchvatné jak „zdola“, tak „shora“ a asi nejvíc se mi líbila samotná cesta na vrchol, kdy se před námi rozprostíraly naprosto neskutečné pohledy na vrcholky vápencových masivů a dolů do údolí😊. Okolo kláštera se pak nachází několik vyhlídek, ke kterým vedou obtížné, ale i méně náročné turistické cesty – v obou případech, ale určitě oceníte pevnou obuv! My jsme vyrazily k vyhlídce Creu de Sant Miquel (asi 20 minut od kláštera), ze které se rozprostírá jeden z nejkrásnějších pohledů na Montserrat.


Komu to nestačí může se vydat ještě dál (pěšky asi 1,3 hod) na vrchol hory Sant Joan, kde se rozprostírá pohled na Montserrat z ptačí perspektivy. Na Sant Joan navíc nově vyráží i nejnovější lanovka Sant Joan Funicular Railway, která Vás tam vyveze bez námahy 😊. Zajímavá je i vyhlídka a kontroverzní kamenná socha Escala de l'enteniment (Stairway to Heaven), jež se dostala do hledáčku fotografů a influencerů z celého světa a na jejímž vrcholu vznikaly dechberoucí fotografie na sobě naskládaných kamenných kvádrů s úchvatnou krajinou v pozadí. (Dnes již obehnána lešením a security guárdem, pro případ, že by někdo dostal chuť vyšplhat na vrchol:)


Prohlídka kláštera a Muzea


Samotný Montserrat je sice poutním místem, takže zde na první pohled potkáte spoustu poutníků a věřících (například obdivuhodnou stařenku, která s vypětím všech sil, v sandálkách a o holi zdolávala vrchol na vyhlídku Creu de Sant Miquel), na druhou stranu se ale jedná i o turistickou atrakci, takže celé místo na první pohled působí trošku komerčně (bufetové drahé restaurace, nájezdy plných autobusů apod.), což je sice trošku škoda, ale naštěstí to celé vyvažují ty několikrát zmíněné výhledy do okolí.


Co se kláštera týče, my jsme si prošly pouze veřejná prostranství a venkovní atrium. Návštěva samotné baziliky, která ukrývá sošku Černé madony je zdarma, ale je nutné se na místě objednat na určitý čas. Další možností je návštěva Muzea de Montserrat, jež ukrývá exponáty světových formátů jako je Dálí nebo Picasso. Zajímavostí je i vystoupení jednoho z nejstarších chlapeckých sborů Escolania de Montserrat, které se koná každý všední den v 13 hodin.Výlet na Montserrat


Od návštěvy Montserratu jsem hodně očekávala, protože jsem na něj slyšela jen samé Ódy, jak to, tak bývá, velká očekávání mohou vést k mírným zklamáním, a to je v mém případě možná i realita Montserratu. Osobně se mi nejvíce líbila příroda, výhledy a samotná cesta na vrchol (již od prvních okamžiků, kdy se poprvé v dálce vykreslila silueta vápencového masivu, ale i pohledy z hory samotné), naopak klášter a jeho okolí mne tolik nenadchly a nemohla jsem se ubránit pocitu komerčnosti, který mi připomínal výlet na Orlí hnízdo. Na druhou stranu jsem ráda, že jsme sem cestu vážily a mohly tak tento magický úkaz vidět na vlastní oči 😊.コメント


bottom of page