top of page
  • Writer's pictureAndrea

Vratislav, adventní trhy v polských Benátkách

🕦 Termín: prosinec 2019
☁️ Počasí: zataženo, 8 °C

✈️ Jak jsme se sem dostali?


Wrocław (česky Vratislav) je polské město, pojmenované po českém knížeti Vratislavovi I. nacházející se přibližně 60 km od českých hranic. Nejen poloha, činí z tohoto 4. největšího polského města poměrně dostupnou destinaci, která se stává velmi oblíbenou především v období adventních svátků. Zejména v tomto období totiž zařazují čeští dopravci do svých rozpisů přímá spojení vypravovaná za vratislavskými vánočními trhy. Vyrazíte-li z Prahy, čeká vás přibližně 4hodinová cesta, a to ať už se vydáte vlakem, autem nebo autobusem. My jsme do Vratislavi cestovali vlakem z pražského hlavního nádraží na hlavní nádraží Wrocław Główny.


Hlavní nádraží Wrocław Główny se nachází dál z centra (cca 2,5 km), takže pokud nezvolíte ubytování blízko hlavního nádraží, uvítáte možnost přiblížit se místní hromadnou dopravou, kterou tvoří tramvaje a autobusy. Aktuální ceny a rozpis jednotlivých linek najdete přehledně na webu: wroclaw.pl/en/. Jednorázové jízdenky se dají zakoupit na zastávkách v automatech nebo trafikách. Bude to ale pravděpodobně jediná cesta MHD, kterou využijete, centrum města je totiž malé a všechny zajímavosti se nachází v okolí hlavního náměstí Rynek. Vše se tak dá bez problémů zvládnout pěšky.⌚ Jak dlouho jsme tu strávili?


Do Vratislavi jsme se vypravili za vánočními trhy na jeden z adventních víkendů. Na návštěvu trhů a většiny historických památek nám tak musel stačit jeden celý den, ale vzhledem k tomu, že ve Vratislavi jsou téměř všechny zajímavosti soustředěny do historického centra, dá se vše s přehledem zvládnout.


🍣 Kde jsme se ubytovali?


Na booking.com jsme našli hezké a klidné ubytování v centru – Cilantro Bed & Breakfast. Výhodou byla nízká cena, super snídaně a dostupnost jen pár minut do starého města. Cena cca 950 Kč/noc.


 

🗼 Co jsme viděli?


Adventní trhy


Hlavním důvodem naší cesty do Vratislavi byly adventní trhy, které bývají považovány za jedny z nejkrásnějších v celém Polsku. A musím říct, že Vratislav naprosto splnila naše očekávání. Přestože se Vratislav nachází blízko našich hranic, nejedná se o tradiční cíl českých turistů. Nicméně místní atmosféra plná očekávaní brzkých Vánočních svátků, linoucí se vůně svařeného vína a dalších dobrot, kouzelná výzdoba a náměstí plné stánků s vánočními dřevěnými dekoracemi a ručně vyráběnými dárečky opravdu stojí za návštěvu.


Srdcem vánočního dění je náměstí Rynek, kde se nachází největší množství tradičních adventních stánků. Stánky jsou rozmístěné okolo budovy gotické radnice, která je jednou z nejhezčích v Polsku a která vévodí celému náměstí. Pokud jde o vánoční ochutnávky, nestačí-li vám tradiční svařené víno, určitě vyzkoušejte místní svařené pivo ochucené kořením nebo voňavý pitný med. Z gastronomie se tu potom podává hlavně sýr na všechny možné způsoby, tradiční klobásy, pečená šunka, bramboráky nebo pajda se sádlem (chleba:-).


Co nás trošku nemile překvapilo, byly ceny. Ačkoli v polských restauracích jsme se najedli za přijatelné ceny, místní adventní trhy byly docela drahé, srovnatelné ne-li vyšší než ty u nás na Staromáku. Zkrátka co se pojí s Vánocemi, je vždy o chlup dražší.Trpaslíci


Co se jistojistě stane hlavní atrakcí (ať chcete nebo ne) je místní armáda pouličních trpaslíků, které se staly neodmyslitelným symbolem města. Ani my jsme neodolali a v momentě, kdy jsme spatřili prvního, stala se naše návštěva Vratislavi doslova honem na trpaslíky. Vratislav je jimi totiž přímo posetá, jsou prostě všude a dnes je jejich počet odhadován na čtyři až pět set. Krasnale, jak se malé bronzové postavičky v polštině nazývají, mají dokonce i svojí vlastní aplikaci „Wrocławskie krasnale“, kde je najdete téměř všechny. Mnohem zábavnější ale je, je lovit. Tak trochu jako pokémony. :-)


A kdy to vlastně celé začalo? Poměrně nedávno. V roce 2001 nechala městská rada odlít prvního trpaslíka, který měl být památkou významného studentského protirežimního hnutí (Oranžová alternativa), které vzniklo v 80.letech a jejímž symbolem byl právě trpaslík. Od té doby pak postupně vzniklo několik dalších sošek, než se s nimi roztrhl pytel a dnes jsou prostě všude. Ten první z roku 2001 se jmenuje Táta trpaslík (Papa Krasnal) nachází se ve Świdnické ulici, blízko místa, kde se konala většina protikomunistických demonstrací Oranžové alternativy.Rynek a radnice


Centrální náměstí ve Vratislavi – Rynek, je místo, kde je soustředěno hlavní dění kolem adventních trhů. Kromě nich tu ale můžete obdivovat krásné měšťanské domy s barevnými fasádami, honosnou budovu gotické Nové radnice, skleněnou fontánu a také nespočet hospůdek a kaváren. Přes všechno dění okolo Vánoc, blikající vánoční atrakce, nazdobené vánoční stromečky a přehršel různých vánočních stánků jsme neměli možnost si celé náměstí dobře prohlédnout, nicméně náměstí se nám moc líbilo a celková atmosféra byla jednoduše kouzelná. Přesně taková, jaká má o Vánocích být 😊Vratislavské ostrovy


Budete-li si chtít na chvíli odpočinout od Vánočního šílenství určitě se projděte nejen historickými uličkami starého centra, ale také pobřežními bulváry podél řeky Odry. Vratislavi se totiž ne nadarmo přezdívá „polské Benátky“. Hlavním důvodem tohoto označení jsou právě ostrovy, kterých se tu nachází celkem 12 a mostů, klenoucích se přes řeku je tu dokonce přes celou stovku. Nejzajímavější historické památky se nachází na Dómském ostrově (Ostrów Tumski) a ostrově Piasek, které jsou zároveň kolébkou historického centra města. Mezi těmito dvěma ostrovy se rovněž nachází nejznámější a nejfotografovanější most ve Vratislavi – Most Tumski, přezdívaný také most zamilovaných, protože na jeho ocelové konstrukci visí nespočet uzamčených zámečků.


Dominantou města je katedrála sv. Jana Křtitele, jejíž dvě věže jsou nepřehlédnutelným symbolem vratislavské architektury. Zajímavostí je také kostel sv. Kříže a sv. Bartoloměje, jedná se totiž o dvoupodlažní stavbu, uvnitř které se nachází dva kostely – sv. Kříže a sv. Bartoloměje.


Cestou zpět k náměstí Rynek navštivte kostel kostel sv. Máří Magdalény, jedná se o gotickou dvouvěžovou stavbu, jejíž dvě věže jsou ve výšce 45 metrů spojeny můstkem ze kterého se rozprostírá nádherný výhled na Vratislavské centrum včetně Rynku. Vstup je možný celoročně a lístek stojí 10 zlotých (55 Kč). K můstku vás čeká výstup v podobě necelých 247 schodů, výhled za to rozhodně stojí, a možná tu na vás čeká i trpaslík 😊!🍣 Kde jsme se najedli?


Co jsme si ale opravdu užili, byla polská gastronomie, která nejen, že není předražená, navíc skvěle chutná a především v zimním období příjemně zahřeje a zasytí. Tradičními surovinami jsou totiž maso, kysané zelí, brambory, houby a mléčné výrobky z nichž se připravují typické husté polévky a omáčky. Mezi nejrozšířenější jídla pak patří hlavně pirohy, bigose, knedlíky, různé klobásy a nakládačky. V obou restauracích, které jsme navštívili jsme si skvěle pochutnali a útulné interiéry zdobené Vánočními dekoracemi byly prostě kouzelné.


Kurna chata a Chatka przy jatkách – jak už název napovídá obě místa vás uvítají příjemným interiérem venkovské hospody a na jídelním lístku najdete tradiční pokrmy polské kuchyně. My jsme vyzkoušeli jak pirohy plněné masem, tak sýrem a houbami. Odpoledne jsme se zahřáli vydatnými polévkami a neodolali jsme ani místnímu guláši v chlebu a vepřovému kolenu.

87 views0 comments

Comments


bottom of page