top of page
  • Writer's pictureAndrea

Milán, tipy na víkend: nákupy, jídlo a výlet na Lago di Como

🕦 Termín: únor 2022
☀️ Počasí: slunečno, 8 - 12 °C

✈️ Jak jsme se sem dostali?


V okolí Milána se nachází dvě mezinárodní letiště Milan Malpensa (MXP) a Bergamo (BGY). Náš let mířil na letiště Malpensa, které se nachází asi 50 km od centra. Z letiště vyráží cca každých 30 min. vlak Malpensa express, který nás za necelou hodinku dopravil do centra na stanici Milano Centrale. Cesta stojí 13 €/os a lístek se dá zakoupit před vstupem do vlaku v automatu, nebo na přepážce. Vstupenku si před nástupem do vlaku nezapomeňte označit v turniketu, který se nachází před vstupem na nástupiště!


⌚ Jak dlouho jsme tu strávili?


Do Milána jsme vyrazily s mamkou na prodloužený únorový víkend, od čtvrtka do neděle. Tolik dní je ale na návštěvu Milána až až, a proto jsme kromě Milána, využily zbylé dva dny k výletu k nedalekému jezeru Lago di Como, které je ukryté v Alpách na severu Itálie.


🏘️ Kde jsme se ubytovali?


Po příletu jsme se na jednu noc ubytovaly v centru Milana v blízkosti stanice metra Duomo u hlavního náměstí Piazza del Duomo, okolo kterého se soustředí všechno milánské dění. Jelikož jsme v Miláně nechtěly ztrácet moc času dlouhými procházkami, poměrně často jsme k přesunům využívaly metro, jež je ideální volbou pro cestování po městě. Nejvýhodněji nám vyšla 24hodinová jízdenka 24-hour travel card za € 7/ os.


Na další dvě noci jsme vycestovaly k jezeru Como, kde jsme se ubytovaly ve vesničce Varenna, která má skvělé vlakové spojení s centrem Milána. Každou hodinku sem vyráží vlak z hlavního nádraží Milano Centrale na stanici Varena-esino, cesta trvá hodinu, cena je 6,5 €/ os. Jízdenka se dá koupit online, nebo na nádraží před odjezdem vlaku.


🗼 Co jsme viděli?


Milano bývá často hanebně označováno jako „ošklivé a drahé“ město severní Itálie, a to především proto, že se na rozdíl od ostatních italských měst jedná o moderní metropoli plnou finančních center, obchodních čtvrtí a luxusních módních domů. Spíše než Itálii, připomíná města severní Evropy, kde historie a krása ustoupila požadavkům moderního světa. Nám to ale vůbec nevadilo, naopak! Dva dny ve městě jsme navíc vybalancovaly dvěma dny strávenými u jezera Como a mohly jsme si dosyta užít, jak nákupy v moderním centru, tak procházky v přírodě v okolí alpského jezera.


 

Milano: návštěva střechy Piazza del Duomo


Pravdou je, že památek je ve městě módy poskromnu, ale přesto se tu najdou takové perličky, které nikde jinde na světě. Milánská katedrála Duomo je jednou z nich. Tato mramorová gotická katedrála se nachází na stejnojmenném náměstí, jež je srdcem celého města. Na Duomo není ani tak krásný pohled zdola, jako výhled, který se naskytne z jeho střechy shora. Spleť gotických věží a věžiček v kontrastu s moderními budovami města nám vytvářel krásné pohledy, navíc podkreslené barevným západem slunce v pozadí. Vstup do katedrály je zdarma, proto stačí zakoupit pouze vstup na střechu. Za 10 € nahoru vystoupáte po schodech/ za 14 € vás vyveze výtah 😊 Střecha, ale i Duomo samotné je taková Milánská povinnost, kam určitě doporučuji vyrazit. Já jsem si navíc před nákupem vstupenek zjistila, kdy zapadá slunce, aby výhledy ze střechy byly ještě kouzelnější, a vyplatilo se 😊!Milano: Leonardo da Vinci a nástěnná malba „Poslední večeře“


Další milánskou dominantou je slavné mistrovské dílo Leonarda da Vinci „Poslední večeře“, jež se nachází na stěně refektáře dominikánského kláštera u kostela Santa Maria delle Grazie. Obraz je silně poničen a jeho návštěva podléhá velmi striktním pravidlům. Malba bývá často označována za velké zklamání, když ji spatříte na vlastní oči, je však doslova zázrak, že se dodnes vůbec dochovala. Neustále totiž čelila útokům, jak zvenčí, tak i zevnitř. Nejdramatičtější bylo období druhé světové války, kdy byla téměř celá budova zničena výbuchem bomby, avšak stěna s obrazem zůstala stát. Já jsem šťastná, že jsem toto dílo mohla vidět na vlastní oči a myslím si, že je to jedno z těch míst, které stojí za to, alespoň jednou za život shlédnout. Vstupné stojí 15 €/ os, rezervuje se striktně daný čas a je opravdu důležité zde být 30 minut předem.Milano: Město módy


Milano k nákupům přímo vybízí. Stylové obchody s nejnovějšími trendy jsou doslova na každém kroku a neskutečně styloví jsou i samotní obyvatelé města. Měla jsem pocit, že s tím, co jsem si nabalila sem nějak vůbec nezapadám, a tak jsem měla okamžitě chuť nakupovat! Ta atmosféra mě prostě strhla! 😊 Téměř půl dne jsme tak strávily v okolí ulice Corso Vittorio Emanuele II vedoucí od katedrály Duomo. Nacházejí se tu poměrně cenově dostupné obchody v cenové hladině Zara, HM. Luxusnější butiky jsou soustředěny ve „zlaté čtvrti“ Quadrilatero d'Oro nebo v nejslavnější nákupní pasáži Vittorio Emanuele II. Tato prosklená galerie je obklopená luxusními obchody a elegantními kavárnami, na první pohled Vás ohromí nejen prosklená kupole, ale i podlaha z mramorové mozaiky. Pravděpodobně uprostřed galerie potkáte návštěvníky točící se na jedné noze kolem dokola. Legenda totiž praví, že pokud se 3x otočíte na podpatku pravé nohy na mozaice býka, budete šťastní.🍣 Kde jsme se najedli?


LúBar – jedna z nejkrásnějších a nejfotogeničtějších restaurací v Miláně, uprostřed rozkvetlé zahrady skleníku z 18. století. Nabízí pokrmy středomořské kuchyně, těstoviny i obložené chleby, kávu, dezerty a samozřejmě vinný bar. Před návštěvou doporučuji udělat rezervaci na jejich webovkách. 😊


V Miláně nemůžete vynechat aperitivo. A co je to vlastně to aperitivo? Jedná se o skutečnou italskou tradici, která vznikla právě v Miláně. Jde o ne/alko drink, který se podává před večeří, zpravidla mezi 6-8 hodinou večer. Nejedná se však o prosté popíjení před večeří, v Itálii aperitivo součástí tradice a životního stylu. My jsme skočily do baru The Roof, který se nacházel na střeše našeho hotelu a nabízel výhledy na centrum Milána. Spoustu (nejen terasových střešních) barů je ale samozřejmě i v okolí Duomo a po celém Miláně.


Spontini – síť Pizza fast food bister, kde jsme si po příletu daly kousek pizzy, která nás zasytila na celý den.Lago di Como, útěk z města


Jelikož jsem chtěla dny strávené uprostřed moderního velkoměsta trochu vyvážit pobytem v přírodě, rozhodly jsme se vyrazit k nedalekému jezeru Lago di Como, které se ukrývá uprostřed Alpských vrcholů na severu Itálie. Vlakem z Milano Centrale jsme vyrazily do Varenny, což je jedna z nejmalebnějších vesniček na jezeře. Pobyt ve Varenně byl prostě úchvatný, stejně jako ubytování s místním apartmánu Divina Vita, z jehož balkonku se nám rozprostíraly nezapomenutelné výhledy na jezero obklopené horskými štíty mohutných Alp.

 

Varenna


Varenna je vesnice jako z italského katalogu. Je ukrytá ve svahu malé zátoky, a její centrum je tvořeno spletí malinkatých pestrobarevných domečků, jejichž barevné fasády se zrcadlí na břehu jezera. Neustále jsem měla pocit, že se musím rozhlížet všude kolem, protože ta krása mne naprosto fascinovala. Ubytování nám poskytovalo snídani v místním venkovním baru Ill Molo, kde se podávala snídaně na terase s výhledem na jezero. Přestože byl chladný únor, slunečné počasí nám dovolilo užít si snídaní venku a na ty ranní výhledy na pozvolna se probouzející Varennu nikdy nezapomenu! Rána a večery nám připadala Varenna, jako takové město duchů, a to především proto, že do hlavní turistické sezóny zbývaly ještě dva týdny. Dny už byly o poznání rušnější, přestože turistické atrakce byly v době naší návštěvy ještě bohužel uzavřené (sezona trvá cca od března do října). Nám to ale tolik nevadilo, užívaly jsme si procházky jak středem městečka, tak podél přístavu přes romantickou promenádu s příznačným názvem The lovers' promenade a nasávaly doušky jarní slunečné atmosféry.Bellagio


Procházky po Varenně nám nezabraly déle než půl dne, a tak jsme volné odpoledne věnovaly výletu do města Bellagio, jež se nachází 15 minut jízdy trajektem na protějším hornatém výběžku jezera Como. Trajekty jezdí celoročně a jízdní řády se dají vyhledat na oficiálních stránkách společnosti. Všechny informace, Vám ale poskytnou i v přístavu, kde se dají pohodlně zakoupit lístky (jednosměrná jízdenka stojí €4.60/ os). Bellagio je považováno za klenot jezera Como, jelikož se nachází na hornatém výběžku uprostřed dvou ramen jezera, a nabízí tak nejkrásnější výhledy do okolí. Nevynechte procházku centrem městečka, ale i podél pobřeží k vyhlídce na samotném cípu jezera, Punta Spartivento.Jak Varenna tak okolí jezera Como je proslulé řadou nádherných vilek s rozkvetlými zahradami, všechny ale otevírají pouze v sezoně. Mě osobně nejvíc mrzí, že v době naší návštěvy již nebyla otevřená Villa Balbianello na výběžku městečka Lenno. Právě v zahradách této vily se natáčel třeba James Bond nebo moje oblíbené Star Wars. Ve Varenně si pak určitě nenechte ujít výšlap na hrad Vezio (Il Castello di Vezio) jež se tyčí nad městem, a z nějž se údajně rozprostírá nejkrásnější pohled na jezero.


🍣 Kde jsme se najedli?


Varennu jsme navštívily mimo sezonu, a tak spousta restaurací a vináren měla ještě zavřeno. Výběr byl značně omezený a o to větší mám radost, že jsme při výběru měly opravdu šťastnou ruku a všude jsme si nesmírně pochutnaly! Během dne jsme jídlo moc neřešily, ale večeři, tu jsme si naopak chtěly užít! A to se nám splnilo 😊. První večer jsme navštívily rybí restauraci a vinárnu Quatro pass, která připomínala kamenný vinný sklípek, kde se podávaly mimojiné rybí speciality přímo z jezera Como, druhý večer jsme pak doslova náhodou narazily na kouzelnou miniaturní restauraci Borgovino, která byla jak z reklamy na Pizzu Ristorante. No posuďte sami, nemáte taky chuť na kus Itálie?Recent Posts

See All

3 Kommentare


Gast
10. Apr.

Děkuji za zajímavé tipy, využiji taky s mamkou na výletě😁

Gefällt mir

Gast
09. Apr. 2023

Super článek 🤎

Gefällt mir

Gast
13. Feb. 2023

Skvělý článek, asi půjdu ve vaších stopách! Mohla bych poprosit o tip na ubytování, ceny na booking jsou dost vysoké,tak bych si nechala poradit. Díky moc, Naďa

Gefällt mir
bottom of page