top of page
  • Writer's pictureAndrea

Flåmsbana, nejkrásnější železnice na světě – tipy na výlet

Norsko, Flåm – tipy, jak cestovat a co vidět za jeden den ve Flåmu


🕦 Termín: prosinec 2023
☁️ Počasí: zataženo, mrazivo (-5 až -10 °C)


Pátý den naší zimní výpravy po Norsku jsme vyrazili do Flåmu, miniaturní vesničky ukryté v zátoce nejdelšího norského fjordu Sognefjorden. Do Flåmu jsme cestovali z Bergenu s přestupem v hustě zasněženém Myrdalu, nacházejícím se 865 m nad mořem. Důvod cestování do této mini vísky byl jasný, z Myrdalu do Flamu totiž vyráží jedna z nejkrásnějších vlakových tratí na světě – legendární Flåmsbana.
Jak jsme do Flåmu cestovali?

 

Malinkatá vesnička Flåm byla poslední zastávkou našeho vánočního putování po Norsku, při cestě mezi Bergenem a Oslem. Jelikož jsme cestovali vlakem, nastoupili jsme zpět na Bergen Line, abychom v Myrdalu přestoupili na legendární vlakovou trať Flåmsbana.

 Železnice Flåmsbana


Železniční trať Flåmsbana v Norsku je často označována za jednu z nejkrásnějších železničních tratí na světě, neboť se vine prudce strmými svahy nekonečných hor, projíždí roklemi a údolími plnými (v našem termínu) zamrzlých vodopádů a skalnatých masivů. Trať je dlouhá 20 km a cesta trvá přes 50 minut. Na cestě operuje stará autentická lokomotiva, která cestou překonává jedno z nejprudších železničních stoupání vůbec.


Jízdenka: Kupujte online na VY.NO, jednosměrná jízdenka 350 NOK (Myrdal - Flåm, R45 Flåm), bez možnosti rezervace sedadla

Kdy jsme do Flåmu cestovali?

 

Do Flåmu jsme cestovali v čase adventu, a tak nás tu kromě vánoční atmosféry, čekala i zasněžená zimní krajina, teploty hluboce pod bodem mrazu (kolem -10 °C) a krátký pouze cca 5hodinový „den“. Přesto však mohu zimní cestování do Flåmu doporučit všema deseti, protože jsme v této malé vísce, nacházející se v údolí obklopeném prudkými horskými masivy a nejdelšími norskými fjordy byli téměř sami a o letních zájezdech turistů jsme si (naštěstí) mohli nechat jen zdát.

 Co vidět ve Flåmu za 1 den?

 

Ve Flåmu jsme se rozhodli strávit jeden den a i přesto, že v prosinci slunce vychází nad obzor na pouhých 5 hodin, jsme stihli, jak plavbu lodí mezi neužšími fjordy v Norsku, tak dechberoucí vyhlídku Stegastein. Vstupenky na obě atrakce jsme zakoupili přímo na místě v turistickém centru Flåm, vše bylo zajištěno společností Norway's Best, kde můžete zakoupit vstupenky i online.Plavba po fjordu Nærøyfjord

 

I v zimních měsících vyráží supermoderní elektrické trajekty Future of the Fjord na 2hodinovou projížďku mezi nejužšími a nejkrásnějšími fjordy v Norsku zapsanými v seznamu Unesco. Trajekt vyráží z Flamu do Gudvangenu. Z Gudvangenu se můžete vrátit zpět lodí nebo využít možnost kyvadlového autobusu, který vás cca za 15 minut vrátí zpět do Flamu.

 

Vstupné: jedna jízda lodí 555 NOK, Shutle bus 130 NOK, více zde


TIP: V létě je možné jednu část cesty Bergen – Flam absolvovat celou lodí (Plavba nazvaný „The King of Fjord“ funguje od začátku dubna do konce září)

 Vyhlídka Stegastein

 

Stegastein je vyhlídková plošina vznášející se 650 metrů nad fjordem Aurland. Z vesnice Flam sem vyráží minibusy společnosti Norways best, které vás za zhruba 30 minut jízdy dovezou až k vyhlídce a pak zpátky. Přiznávám, že jízda na vrchol, která nás vedla strmými serpentinami po zasněžené a zmrzlé minivozovce, a vykreslovala nám výhledy do hluboké skalnaté propasti, nám všem pěkně hnula žaludky, ale odměnou nám pak byly krásné výhledy z nejvelkolepějších fjordů v Norsku.  

 

Vstupné: Cesta tam i zpět 380 NOK, více zde

 Flåmsbana a Flåm Museum

 

Trať Flåmsbana je jednoznačně největší lákadlo při cestě do Flåmu a tak je její historii i současnosti věnováno muzeum, nacházející se hned vedle nádraží. Vstup do Muzea je zdarma.

 


Gastronomie ve Flåmu


Flåm je skutečně miniaturní vesnička, žije tu všehovšudy kolem 300 obyvatel a nachází se tu pouze jeden obchod s potravinami, muzeum, pár hotelů, dvě restaurace, kavárna a pekárna. Projít se po vesnici vám tak nezabere víc než 10 minut.

 

Za návštěvu určitě stojí místní řemeslný pivovar Ægir, který je inspirován dobou Vikingů, a to nejen místními specialitami a pivem, ale i dřevěným interiérem a dobovými dekoracemi. Skvělá je i místní pekárna Flåm, s jedněmi z nejlepších sandwichů, které jsem kdy ochutnala :-).
Recent Posts

See All

Comments


bottom of page