top of page
  • Writer's pictureAndrea

Bergen, Norsko: Tipy co vidět za 1 den

Tipy na výlet: Z Osla do Bergenu vlakem – Bergensbanen/ Bergen Line


Třetí den našeho vánočního putování po Norsku jsme vyrazili do norského města Bergen, které se nachází na mořském pobřeží na západní straně Norska v údolí obklopeném sedmi bergenskými horami. Jedná se o jedno z nejstarších přístavních měst v Evropě, na což odkazují i pohlednicově dokonalé barevné domky poskládané podél pobřeží přístavu Bryggen. Díky své poloze se Bergenu přezdívá také „Brána do fjordů“.


🕦 Termín: prosinec 2023
Počasí: slunečno, zataženo, mrazivo (-5 až -15 °C)
Jak cestovat do Bergenu?


Do Bergenu jsme cestovali vlakem z Osla, neboť na této trase se nachází jedna z nejkrásnějších vlakových tratí na světě – legendární Bergensbanen (dlouhá 492 km, 6,5 hodiny). Bergen Line přejíždí přes náhorní plošinu Hardangervidda, jejíž drsná, téměř neobydlená krajina sloužila jako předloha planety Hoth ve Star Wars, Epizoda V.
Výhledy z vlaku byly dechberoucí a téměř 7hodinová cesta utekla jako voda. Pohledy na nekonečné zasněžené pláně, zamrzlá jezera, holé skály a vrcholky ledovců mi až vháněly do očí slzy – taková to byla krása!Jízdenky: lze koupit nejdříve 2 měsíce dopředu na vy.no, cena se pohybuje v rozmezí (300 – 1000 NOK), více zde

TIP na léto – Pokud spojíte Bergen s cestou do Flamu, můžete jednu část cesty Bergen – Flam absolvovat lodí (Plavba nazvaný „The King of Fjord“ funguje od začátku dubna do konce září)Počasí v Bergenu - Kdy cestovat?


Bergen je známý nejen svou polohou a krásnými scenériemi, nýbrž je považován za nejdeštivější město v Evropě. Prší zde v průměru neuvěřitelných 240 dní v roce! V roce 2007 zde byl dokonce zaznamenán rekord v počtu po sobě následujících deštivých dnů, kterých bylo naměřeno 84! Podle místních ale neexistuje špatné počasí, pouze špatné oblečení, a proto se nedivte, že nejčastějším suvenýrem v Bergenu je pláštěnka a klobouk proti dešti :-).


My jsme do Bergenu cestovali v období Vánoc, neboť Bergen je jednoduše kouzelné město, dobře známé pro svoji Vánoční atmosféru a jedinečnou celo-městskou výzdobu. Ne nadarmo právě Bergen sloužil jako inspirace pro zimní pohádku Ledové království. A skutečně je to, to nejútulnější a nejkouzelnější město, které jsem měla možnost o Vánocích navštívit.


V zimě (prosinec) se navíc připravte na pouze cca 5hodinový „den“, během kterého slunce jen líže horizont a prakticky celý den zapadá. V létě (červen) je naproti tomu den dlouhý neuvěřitelných 19 hodin.

Co vidět za 24 hodin v Bergenu?


1. Bryggen a skryté dřevěné uličky


Nesporně nejikoničtější místo v Bergenu je seskupení šedesáti bývalých kupeckých domků v přístavu Bryggen. Dnes tyto domky slouží jako prodejny suvenýrů, hotely, restaurace, muzea a skryté hospůdky.
Nezapomeňte nakouknout do dřevěných bludišť nacházejících se přímo za barevnými budovami v přístavu, kde se dříve nacházelo hanzovní velitelství. Dřevěné uličky působily trochu jako z Harryho Pottera a vánoční atmosféra by se dala krájet :-).2. Rybí trh Fisketorget


Přímo naproti přístavu Bryggen se nachází slavný rybí trh v Fisketorget, který je silně spjatý s rybářskou historií města. Hlavní sezóna venkovního trhu je od května do září, ale i v zimě tu najdete krytý trh, kde můžete koupit například takové lahůdky jako jsou velrybí nebo losí klobásy…3. Mount Floyen


Výlet na vrchol hory Floyen je povinnost. Z centra města vyráží pozemní lanovka Fløibanen, která váz za necelých 8 minut vyveze na vrchol hory odkud se rozprostírá neskutečný výhled na Bergenský záliv a celé město.V období Vánoc na vrcholu hory najdete 4 svíčky v nadživotní velikosti. Každou adventní neděli město rozsvítí jednu svíčku. Doporučuji navštívit i kavárnu Fløistuen, kde si můžete vychutnat horkou kávu a skvělé pečivo.


Vstup: Jízdenku jsme koupili na místě. Cena: 65,- NOK (zpáteční 120,- NOK)
Dolů zpět do města můžete vyrazit pěšky. Cesta trvá asi 45 minut a celou dobu nabízí další a další krásné výhledy.4. Projížďka lodí


Jelikož jsme Bergen navštívili v prosinci, byla nabídka plaveb mezi fjordy poměrně omezená. Nakonec nám v turistickém centru poradili asi nejlevnější variantu, jak si vychutnat pohled na Bergen z přídě lodi. Z městského přístavu totiž každých 30 minut vyráží ferry společnosti Skyss do naproti položeného města Kleppestø, cesta trvá 14 minut a stojí 40 NOK (platí se na lodi).
5. Vánoční trhy a Město Perníku


Není tajemství, že Bergen je považován za jedno z nejkrásnějších Vánočních měst na světě. Kromě Vánočních trhů Bergen Julemarked, které se nachází u rybníčku Lille Lungegårdsvannet, si nenechte ujít ani Festival světel (zpravidla se koná koncem listopadu) nebo proslulou výstavu perníkového města Pepperkakebyen – největšího svého druhu na světě.Kam na jídlo v Bergenu?


Søstrene Hagelin – tento rybí bufet doporučuji všema 10, neboť jsme si tu naprosto neskutečně pochutnali. V jejich nabídce najdete rybí placičky, polévku, wrapy, burgery, ale dokonce i rybí puding nebo dort. My jsme si dali rybí menu (The Best of Hagelin za 209 NOK), které kombinovalo od všeho trochu a bylo to bezkonkurenční :-)Bryggeloftet & Stuene Restaurant – je jedna z nejznámějších tradičních norských restaurací a zároveň nejstarší restaurace v Bergenu. Většina pokrmů je z ryb (a rybami se fakt nešetří :-). Restaurace je dražší, ale pořád útulná – obědové menu je levnější. Doporučuji udělat rezervaci.Trekroneren – stánek s párky otevřený už v roce 1946, kterému se dostalo světové pozornosti. Nabízí spoustu druhů párků od sobího, přes jehněčí po klasický Frankfurter. Cena: 65 – 95 NOKFisketorget – je rybí trh plný sušených i čerstvých ryb, kaviárů, lososů, sushi ale i velrybích nebo losích klobásek. Ideální pro take-away.


Fløistuen – útulná kavárna na vrcholu hory Floyen.
Recent Posts

See All

Comments


bottom of page